Chcę widzieć Cię w życiu mym Drukuj Email
Autor: Kasia Kiklewicz   
wtorek, 21 kwietnia 2015 00:00

Wywyższenie Boga jako jedynego Pana i Zbawcy jest ostatecznym celem chrześcijańskiej wiary.

Jako Kościół Jezusa Chrystusa czekamy na dzień Jego powrotu na Ziemię, gdy zajmie należny sobie tron, a każde kolano zegnie się przed Nim. Wszelki grzech zostanie usunięty. Bożki, stworzone ludzkimi rękoma zostaną obrócone w pył. Każdy się dowie, że to Jahwe jest jedynym prawdziwym Bogiem i Stwórcą. Jednak do tego czasu żyjemy na Ziemi, na której Bóg wcale nie jest wywyższony. Zamiast Niego, ludzkość wywyższa pieniądze, władzę, wygodę i przyjemność. Wywyższa bogatych, wpływowych i wykształconych, utalentowanych i zabawnych. Lecz Bóg w swojej łasce wybrał Kościół, aby wywyższał Go pośród egocentrycznego społeczeństwa.

W jaki sposób ma się to wywyższenie dokonać? Czy przez pieśni, śpiewane na nabożeństwach? Czy może przez usilne ogłaszanie Bożego panowania? Gdy coś jest wywyższone (wyróżnione, wyeksponowane, uznane za wartościowe), to przyciąga uwagę i sprawia, że wszystko, co znajduje się w pobliżu, staje się niezauważalne. Góra pojawiająca się na horyzoncie sprawia, że nagle odwracamy oczy od pola maków. „Mona Lisa” przebywająca w galerii w pewnością odciągnie nas od oglądania pozostałych obrazów, choćby były one doskonałe.

Gdy Bóg jest wywyższony, wszystko inne zostaje uniżone. Wywyższenie Boga nie dokonuje się jedynie na stadionach pośród okrzyków chwały. Wywyższenie Boga dokonuje się w naszej codzienności – to właśnie tam toczy się prawdziwe życie. Jeśli Bóg będzie wywyższony w Twoim planie tygodnia, będziesz żyć dla Bożych spraw w trosce o innych, a nie dla własnej wygody. Jeśli Bóg będzie wywyższony w Twoim sercu, będziesz poddanym wykonawcą Jego Słowa, pragnącym Jego chwały – nie Twojej własnej.

Jeśli chcemy widzieć Boga wywyższonego w naszym życiu, musimy powiedzieć za Janem Chrzcicielem – „On musi wzrastać, ja zaś stawać się mniejszym”. Poddawajmy Bogu naszą wolę i nasze plany. Poddawajmy Mu nasz stosunek do innych ludzi. Prośmy Go, by badał nasze serca i wskazywał każdy grzech, przesłaniający Jego piękno. Bo tylko Jego jest chwała.